Rolnictwo ekologiczne czy przemysłowe?
Autorem artykułu jest Tomasz GalickiW dzisiejszych czasach bardzo często zapominamy jak ważna jest ekologia w procesie produkcji żywności już na etapie rolnictwa. Dzisiejsze fermy coraz częściej skupiają się na produkcji masowej co bardzo często wpływa negatywnie na jakość produkowanej przez nie żywności.
Spowodowane jest to między innymi tym, że konsumenci bardzo często w pierwszej kolejności biorą pod uwagę cenę produktu a dopiero na drugim lub dalszym miejscu jego jakość. Wydawałoby się, że prowadzi do do kresu rolnictwa ekologicznego, lecz tymczasem nie jest to takie oczywiste. Świadomość, żywieniowa polaków z każdym rokiem się zwiększa i coraz więcej osób zaczyna przejmować się tym co je. Cena dla wielu osób staje się sprawą drugorzędną a w pierwszej kolejności o dokonaniu zakupu decyduje jakość. Czy zatem opłaca się prowadzenie gospodarstw ekologicznych czy zdecydowanie lepiej wyjdzie się idąc w produkcję masową? Temat ten jest niezwykle ważny i wiąże się z wieloma dylematami. Przekonać się o tym możemy na przeglądając fora rolnicze, gdzie temat ten jest niejednokrotnie poruszany. Dlatego dzisiaj postaram się przybliżyć problemy i korzyści wynikające z prowadzenia gospodarstwa zgodnie z zasadami ekologii.
Rolnictwo ekologiczne opiera się przede wszystkim na na środkach pochodzenia biologicznego i mineralnego. Prowadząc tego typu działalność ograniczamy do minimum wytwory technologiczne. Dzięki odrzuceniu w procesie produkcji żywności chemii rolnej, weterynaryjnej i spożywczej, uzyskujemy produkty pochodzenia naturalnego, które są dużo zdrowsze i smaczniejsze od produktów zawierających chemię. W produkcji masowej do pasz dodawane są antybiotyki, które nie tylko szkodzą ptactwu, ale również osobom, które później je spożywają.
Ponieważ rolnictwo ekologiczne wyklucza w procesie produkcji używanie sztucznych nawozów, jest ono przyjazne środowisku i nie degraduje go. Stosowanie nawozów przyczynia się bardzo dużej mierze do zanieczyszczenia wód. Ponadto środki ochrony roślin niszczą nie tylko szkodniki roślin, lecz także organizmy, które nie są szkodliwe z punktu widzenia gospodarki człowieka.
Żywność produkowana w sposób ekologiczny zwiększa jakość produktów żywnościowych, co wpływa na nasze zdrowie, oraz prawidłowy rozwój naszych dzieci. Ma ono także pozytywny wpływ na rośliny, gdyż są one naturalnie chronione przed różnego rodzaju chorobami czy szkodnikami.
Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego, wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Rolnictwo tego typu jest bardziej pracochłonne od metody przemysłowej. Proces produkcji żywności ekologicznej jest więc droższy, co odbija się także na jej cenie. Poza tym rolnictwo ekologiczne sprawdza się tylko w niewielkich gospodarstwach, na większych obszarach zaczyna być ono mało opłacalne.
---
T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz